Mluv

Mluv-Laurie Hals Anderson
Počet stran: 200
Žánr:Pro děti a mládež
Nakladatelství:Yoli
Vydáno:2016
Hodnocení obálky:100%
Hodnocení:100%
Anotace:Jsi si jistá, že tobě se to stát nemůže?!
Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala... 
O autorce:
Laurie Hals Anderson je bestsellerová autorkaNew York Times. Vystudovala na Georgetownské univerzitě a proslavila se především svými romány pro dospívající.

Recenze:
Melinda mluví jen minimálně,protože se jí na letním večírku přihodilo něco otřesného. Melinda nastupuje do prváku na střední,kde se na ní všechny bývalé kamarádky vykašlaly.A s nikým se nesnaží spřátelit. Melinda se uzavírá do sebe,zhoršuje se ve škole a nikoho nezajímá příčina,nevidí její trápení a všichni vidí jen,že jim zničila večírek.Což je opravdu příšerné. Na začátku roku dostane Melinda na hodině výtvarné výchovy dostane za úkol nakreslit strom. Melinda zjišťuje,že jen v umění nachází útěchu. Melinda má ve škole své tajné místo:  starý kumbál ,který nikdo nepoužívá a ona se tam může v klidu ukrývat.

,,Snazší je neříkat nic.Zavřít pusu,stisknout rty,být zticha.Všechny ty hovadiny,co vykládají v televizi o komunikaci a projevování citů jsou lež. Nikoho nezajímá co mám na srdci"

Kniha je psána v opravdu krátkých kapitolách,takže se čte opravdu rychle.
Tato kniha je opravdu silná,poukazuje na to jak dokáží být lidé bezcitní a hlavně na to jak jednoduché je spadnout na dno. Kniha má opravdu velmmmi hluboký příběh,který zasáhne snad každého. Když jsem knihu četla chtěla jsem jít za Melindou a říct jí ,že na to není sama,že má mě.Ani její rodiče s ní nemluví,komunikují s ní prostřednictvím papírku,které si nechávají na lednici.Jediný kdo se o ní zajímal byl pan učitel výtvarné výchovy,kterého jsem si moc oblíbila. Fakt mě to dostalo. Tato kniha mě úplně emocionálně vyždímala. Nevím jak víc popsat své pocity.
Byla bych moc ráda kdyby u nás vyšly i další knihy od autorky,protože tohle bylo teda něco.

,,Nikdo by neměl být nucen pronášet řeč.Rozhodla jsem se mlčet"

Hned po dočtení jsem samozřejmě musela shlédnout i filmovou adaptaci. která tedy nebyla tak dobrá jako kniha,ale i tak se mi líbila.

Komentáře