Normálnost neexistuje. Existuje jen to, co připadá normální tobě |Už jsem normální?!?

Už jsem normální?!?- Holly Bourne
Počet stran:416
Žánr:Pro děti a mládež,Dívčí romány
Nakladatelství: Slovart
Vydáno: 2017
Hodnocení obálky:95%
Hodnocení: 5*/5*
Anotace:
Román o skutečném holčičím přátelství a velké odvaze vypráví o středošškolačce Evie. Právě nastoupila na novou školu, kde ji nikdo nezná jako „tu holku, co se zcvokla“. Už nebere skoro žádné prášky, umí si poradit se svými úzkostmi a je na krok od toho, aby byla normální. Jenže co to je, být normální? Má skvělé kamarádky, chodí do kina a na koncerty. Ještě ji zbývá najít si kluka. Jenže vztahy s kluky jsou ošemetná věc, z těch by se zbláznila i normálně holka. Chytrý a vtipný bestseller, který by neměl chybět v žádné holčičí knihovně.
O autorce:
Holly píše romány pro mládež a má blog o feminismu. Ze všeho nejradši si stěžuje na stigmatizaci duševního zdraví a ženská práva.,,Jak už jsem říkala,dneska všichni víme,jak se která duševní porucha jmenuje,ale s jejími skutečnými projevy soucítit nedokážeme."
Recenze:
Evie právě nastoupila na novou školu,kde jí zná jen minimum lidí a jen jeden ví,co se jí stalo. A to její nejlepší kamarádka Jane, s Jane jsou si velmi blízké a Jane vždycky Evie chápala a snažila se jí pomáhat,ale od té doby co má kluka je úplně jako vyměněná. Stává se z ní úplně někdo jiný a na Evie kašle. Evie si myslí ,že je to kvůli její nemoci,Evie totiž trpí OCD-obsedantně kompulzivní poruchou. Evie musí být neustále čistá a má strach z bakterií,několik týdnů dokonce nejedla a nemohla vyjít z domu. Evie byla v psychiatrické léčebně,ale teď už bere úplné minimum prášků a časem je v plánu je úplně vysadit. Evie chce být normální,chce být jako její vrstevníci,chce si najít kluka,v klidu chodit do školy,mít kamarádky,které se na ní nevykašlou,chodit na párty,do kina... Evie si najde dvě nové kamarádky- Lottie její bývalou nejlepší kamarádku z dětství a Amber. Z holek se stane skvělá parta ,ale Evie se bojí jim říct o své nemoci,bojí se ,že ji pak odkopnou stejně jako Jane.
,,Sledovala jsem studenty,přála si,abych byla na jejich místě,abych měla jejich mozek,abych měla jejich nepodstatné problémy. Hlavně když to nebudou moje problémy."
 Kniha je plná vážných témat a pokud se zajímáte o duševní poruchy nebo o feminismus,tak toto je kniha pro vás. V knize se neřeší jen OCD,ale i jiné duševní poruchy. Jelikož mě duševní poruchy hodně zajímají,tak pro mě to byla hodně zajímavá a přínosná kniha. Trojice dívek si založila klub,,starých panen" ve kterém řeší feministické věci a je to opravdu zajímavé.
,,Kdyby moje mamka měla rakovinu,nebo kdyby tátu srazilo auto nebo tak něco,nebyla by to moje vina,Byla by to strašné,ale nemělo by to nic do činění se mnou.Stalo by se to proto,že život je krutý a nespravedlivý a občas se stávají špatné věci.Ale já...Moje problémy existují jen proto,že nejsem dost silná. Proto,že jsem slabá..
Od knížky jsem nečekala tak moc,ale byla úžasná a nutně potřebuju další díl prosííím(teď zním jako nějaký ubrečený mimino :D)
Vím,že někoho může odradit tloušťka knížky,ale nemusí, autorka to tak skvěle,že se to čte hrozně rychle a hezky.
Co všichni vždycky říkají
,,Vzpamatuj se"
,,To nedává smysl"
,,Jde ti jen o pozornost"
,,Prostě přestaň.Je to snadné" 

V knize se řeší i teď hodně řešená sebeláska,která je rozhodně důležitá a právě Evie ji nemá(teď mě napadlo ,co kdybych napsala samostatný článek o sebelásce,měl by o to někdo zájem?)
Tuhle knihu by měla mít každá dívka doma. Rozhodně.

Komentáře