Připadalo mi, že se na to celé koukám odjinud, jako bych sledovala film o svém životě, místo abych ho žila.|Jedna želva za druhou

Jedna želva za druhou-John Green
Počet stran:232
Žánr:Pro děti a mládež,Dívčí romány
Nakladatelství: Yoli
Vydáno: 2018
Hodnocení obálky:100%
Hodnocení:5*/5*
Anotace:
Šestnáctiletá Aza neměla vůbec v plánu pídit se po tajemstvích uprchlého miliardáře Rusella Picketta, ale v sázce je sto tisíc dolarů a její nejlepší a nejstatečnější kamarádka Daisy, se nemůže dočkat, až se společně pustí do vyšetřování.
Aza se opravdu snaží. Snaží se být dobrou dcerou, skvělou kamarádkou, vzornou student
kou, a taky schopnou vyšetřovatelkou. Zároveň však bojuje s nekončícím vírem svých vlastních myšlenek, kterým není schopná poručit…
Dlouho očekávaný návrat úspěšného autora bestsellerů Johna Greena, v němž se inspiroval svými vlastními zkušenostmi s mentální poruchou.

O autorovi:
V roce 2005 získal Printzovu cenu za své první dílo Hledání Aljašky. Jeho román Hvězdy nám nepřály z ledna 2012 se umístil na seznamu bestselleru New York Times .Žije se svou manželkou, synem a dcerou v Indianapolisu, stát Indiana (USA).
John je (spolu se svým bratrem Hankem) zakladatelem populárního videoblogu Brotherhood 2.0.


,,Jeden z problémů s bolestí, ať už duševní, nebo fyzickou, je ten, že ji vlastně jinak než metaforou zachytit nemůžeme. Nedá se popsat třeba jako stůl nebo tělo. Svým způsobem je bolest protiklad jazyka."
Recenze:
Ve městě se ztratí miliardář Rusell Pickett a za jakoukoliv informaci je vypsána odměna 100 000 dolarů. Aza-hlavní hrdinka se společně s Daisy pustí do vyřešení záhady. A shodou okolností je syn Rusella Picketta-Davis,starý kamarád Azy. 

Aza Holmesová,ale není jen obyčejná dívka,Aza neustále přemýšlí nad bakteriemi,kde všude jsou,že ji požírají a musí být neustále čistá,bojí se že dostane infekci a zemře. Trpí obsedantně kompulsivní poruchu a každý den je pro ni náročný,nemůže ovládat své vlastní myšlenky.

Daisy je velmi dobrá kamarádka Holmesky. Daisy pochází z chudých poměrů,takže ji hned zaujme odměna 100 000 dolarů a přemluví Holmesku,aby s ní šla do toho. Daisy je také milovník Star Wars a dokonce píše i fanfikce ve kterých je velmi úspěšná a její fanfikce čtou tisíce lidí.

Davis je dávný kamarád Azy z dětství,který se dříve Aze líbil a teď se mají znovu setkat tváří v tvář.
V knize je spousta vedlejších postav-například Azy maminka- Azy maminka neví co si počít,je jí líto,že svou dceru nechápe a nedokáže jí porozumět.
,,Podívat se na tebe může každý, ale je dost vzácnost najít někoho, kdo vidí stejný svět jako ty."
John Green psal tuto knihu z vlastní zkušenosti a dost dlouho a je to vidět-kniha je úžasná a je poznat,že John Green ví o čem mluví.
Potom co přečtete pár prvních stránek ,tak se nemůžete od čtení odtrhnout a musíte pokračovat. Mě ani tak moc nezajímala ta detektivní zápletka,která byla ke konci dost strhující. Naopak mě zajímaly Azy myšlenky a snažila jsem se jí alespoň porozumět. Bylo zajímavé sledovat jak někdo trpí takovou poruchou,upřímně předtím než kniha vyšla jsem nevěděla,že něco jako obsedantně kompulsivní porucha existuje.
Aza je opravdu úžasná postava,která má až neuvěřitelně moc chytrých myšlenek. Kniha je plná krásných citátů a úryvků.
Tohle není jen jednoduchá Young Adult kniha,tohle má neuvěřitelnou hloubku
Ostatní knihy od Johna Greena jsem četla už dávno,ale i tak můžu s jistotou říct,že tahle je moje nejoblíbenější a rozhodně jsem ji nečetla naposledy.

,,Život je série voleb mezi různými pochybnostmi"
Děkuju moc za přečtení :)

Komentáře